Domain - Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Domain - Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Domain - Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?


İnternette görünür olmak için ihtiyaç duyduğunuz web sitesi kurulumu domain ve hosting hizmeti ile başlar. Her internet sitesinin bir domain ve içeriklerinin saklandığı bir hosting servisi vardır. Domain hosting nedir diye merak edenler için kısaca;

domain, Türkçedeki kullanımı ile “Alan Adı”, başka bir deyişle sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm içeriklerinizin depolandığı yerdir.

  • Alan Adı / Domain Nedir?

www.instagram.com adresinde olduğu gibi Instagram bu adresin alan adıdır. İnternette sizi arayanlar, tercih ettiğiniz alan adı yani domain ile sizi bulurlar. Bir domain sahibi olmak için satın almanız gerekir. Siz de kendi alan adınızı aldıktan sonra sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz. Ancak öncelikle domain ve hosting alanını ile birbirine bağlamanız, ardından içeriklerinizi bir ara yüz aracılığıyla sitenize yüklemeniz gerekir.

  • Domain Ödemesi Nedir?

Her domain yıllık ödemeye sahiptir. Eğer alan adınızın size tahsis edildiği tarihten bir yıl sonra yeniden ödemenizi gerçekleştirmezseniz o alan adı kısa bir süre sonra sizin yetkinizden çıkar ve başkasının satın alması için hazır hale gelir. Bunun için 1 yıllık ya da 2 yıllık satın almanızın ardından süre bitiminde alan adınızın kontrolünüzden çıkmasına engel olmalısınız.

  • Hosting Nedir?

Web sitenizi internette yayınlamak için size gereken en önemli unsur hosting servisidir. Web sitenizin ziyaretçiler tarafından ulaşılabilir olması ve içeriklerinizi görmeleri için gereken hosting, paketler şeklinde satışa sunulur. Sitenizde yer alacak içeriklerin büyüklüğüne göre hosting servisinin de o oranda büyük olması gerekir.

  • Hosting Ne İşe Yarar?

  1. Hosting, sunucu firmaları tarafından size sunulan sunucular vasıtasıyla, sitenizin içeriklerinin dünyanın her yerinden kullanıcı için ulaşılabilir olmasını sağlar. Kesintisiz şekilde sunulan bu hizmet aracılığıyla siteniz her an online olur.
  2. Dosyalarınızı bilgisayarınızın hard diskinde sakladığınız gibi, hosting firmaları da sitenizin içeriklerini barındırabilmeniz için size hosting sunucusu hizmeti sağlar. Tüm bu işlemler için internete bağlı olmanız gerekir. Aksi halde sitenizin içerikleri kullanıcılar tarafından görülemez.
  3. CPD adı verilen Veri İşlem Merkezlerinde saklanan site içerikleriniz dilediğiniz sürece online kalır. Barındırma hizmeti almadan önce blog sahibi iseniz bu tür bir hosting hizmeti, e-ticaret sitesi sahibi iseniz bu doğrultuda bir hosting hizmeti almalısınız.
  • Hosting Hizmeti Nereden Alınır?

Eğer sitenizi kendiniz kurmayacaksanız bunu hizmet aldığınız firma sizin için yapacaktır. Size yalnızca alan adınızı belirlemeniz ardından da nasıl bir site kurmak istediğinizi belirlemek kalır. Firmamız bu konuda oldukça deneyimli olup süreç boyunca size danışmanlık hizmeti vermektedir. Daha fazla detay almak için https://www.softech-tr.com/alan-adi-tescili sayfasını inceleyebilirsiniz.

Teklif Talep Formu

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği; kişisel verilerinizi girmeden önce aşağıdaki Aydınlatma Metnini okuyunuz.

Kişisel verilerimin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Softech Teknoloji ve Danışmanlık'ın tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul ederim.

İletişim formu doldurarak tarafımıza göndermiş olduğunuz kişisel verileriniz Softech Teknoloji ve Danışmanlık tarafından iletişim ve reklam faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi ve haklarınızı içeren aydınlatma metnine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KVKK Aydınlatma Metni