Kalite Yönetim Sistemi İşletmenize Verimlilik ve Kalite Kazandırır

Dünya Dönüyor ve Değişiyor

KaliteYönetimSistemiSon 20 yılda yaşanan olağanüstü değişiklikler sonucu olarak dünya küçüldü ve tek pazar haline geldi. Her türlü ürün dünyanın farklı yerlerinde üretilmeye ve tüketilmeye başladı. Bunun sonucu olarak küresel üretim, küresel tüketim ve küresel rekabet gelişti. Böylece farklı ülkelerdeki milyonlarca firma birbirlerinin rakibi oldu.

Dünya hızla değişmektedir. Bu değişimi görebilen ve ayak uydurabilen işletme sahipleri ve yöneticileri, kendi işletmelerini bu değişime hazırlayarak küresel rekabette avantaj sağlayacaklardır.

Böyle bir dünyada rekabet edebilmeleri için işletmeler;

 • Yeni müşterilere kolaylıkla ulaşabilmelidir
 • Yenilikçi olmalıdır
 • Müşterinin istediği kaliteyi üretmeli ve sürekli olarak iyileştirmelidir
 • Rekabet edebilir maliyette üretmelidir
 • Zamanında pazara sunmalıdır

Bu hedefleri başarmak isteyen işletmeler öncelikle “Yönetim Sistemlerini” anlamalı ve uygulamalıdır. Bunun için ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistem Standardı kullanılabilir


Kalite Yönetim Prensipleri


WhatsApp Image 2021-06-12 at 15.37.12Bir işletmeyi başarılı bir şekilde çalıştırmak için, işletmeyi sistematik ve şeffaf bir şekilde yönetmek ve kontrol etmek gerekir. Başarı, performansı sürekli olarak iyileştirmeye yönelik tasarlanan bir yönetim sisteminin uygulanmasından ve sürdürülmesinden geçer.

ISO 9001: 2015 standardı bütün dünyada kalite yönetim sistemi modeli olarak uygulanmakta olan uluslararası bir standarttır. Bu standardın oluşturulmasında aşağıda verilen Kalite Yönetim Prensipleri dikkate alınmıştır.

 1. Müşteri Odaklılık: İşletmeler müşterilerine bağlıdır. Bu nedenle işletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını anlamalı, müşteri şartlarını karşılamalı ve müşteri isteklerini aşmaya istekli olmalıdır.
 2. Liderlik: Liderler, işletmede amaç ve yönetim birliğini oluşturur. Liderler, işletmenin hedeflerine ulaşılması için çalışanların tam katılımının sağlandığı işletme içi ortam oluşturmalı ve sürdürmelidirler.
 3. Çalışanların Katılımı: Her seviyedeki çalışanlar işletmenin temelini oluşturur. Onların tam katılımı, yeteneklerinin işletme yararına kullanılmasını sağlar.
 4. Süreç Yaklaşımı:Faaliyetler ve ilgili kaynaklar bir süreç olarak yönetildiğinde, istenen sonuca daha verimli olarak ulaşılır.
 5. Yönetimde Sistem Yaklaşımı:Birbirleri ile ilgili süreçlerin bir sistem olarak tanımlanması, anlaşılması ve yönetilmesi, hedeflerin gerçekleştirilmesinde işletmenin etkinliğine ve verimliliğine katkıda bulunur.
 6. Sürekli İyileştirme: İşletmenin toplam performansının sürekli iyileştirilmesi işletmenin sürekli hedefi olmalıdır.
 7. Karar Vermede Gerçekçi Yaklaşım: Etkin kararlar verilerin ve bilginin analizine dayanır.
 8. Karşılıklı Yararlar Sağlayan Tedarikçi İlişkileri:Bir işletme ve tedarikçileri birbirlerine bağımlıdır. Karşılıklı yararların gözetildiği bir ilişki her iki tarafın da değer yaratma yeteneğini arttırır.

Yirmi beş yılı aşan tecrübemizle kalite yönetimi, işletme yönetimi ve proje yönetimi konularında işletmelere danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyoruz. İşletmenizde ISO-9001:2015 std. uygun yönetim sistemi varsa, bu sistemin iyileştirilmesi ve iş süreçlerinizin çok daha verimli yönetilmesi için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Yönetim sisteminiz yoksa yeni bir sistemin kurulması konusunda size de hizmet vermeye hazırız.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
Teklif Talep Formu

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği; kişisel verilerinizi girmeden önce aşağıdaki Aydınlatma Metnini okuyunuz.

Kişisel verilerimin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Softech Teknoloji ve Danışmanlık'ın tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul ederim.

İletişim formu doldurarak tarafımıza göndermiş olduğunuz kişisel verileriniz Softech Teknoloji ve Danışmanlık tarafından iletişim ve reklam faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi ve haklarınızı içeren aydınlatma metnine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KVKK Aydınlatma Metni