Sosyal Medyanın, Geleneksel Medyadan Farkı ve Sağladığı Avantajlar

Sosyal Medyanın, Geleneksel Medyadan Farkı ve Sağladığı Avantajlar

Sosyal Medyanın, Geleneksel Medyadan Farkı ve Sağladığı Avantajlar

Teknoloji ile yaşamımızda büyük bir yer edinen sosyal medya, diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başladı.

Sosyal medya, geleneksel medya platformları ile kıyaslandığında sahip olduğu avantajlar sebebiyle diğer platformlardan daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle firmalar tarafından tercih edilen sosyal medya, çok fazla kullanılmakta ve her geçen yıl sosyal medyaya ayrılan bütçe daha da artış göstermektedir. Günümüzde birçok marka sosyal ağları aktif olarak kullanıyor, sosyal ağlar sayesinde hedef kitleye ve potansiyel müşterilere doğrudan iletişim kurabiliyor. Sosyal medyanın sağlamış olduğu avantajları ve geleneksel medyadan farkını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Reklam hedeflemesi nedir:

Sosyal medyada artık sadece kimlik bilgilerimizi değil, bununla birlikte hobilerimizi sevdiğimiz müzikleri ve hatta konumumuzu bile paylaşır hale geldik. Bu da reklam vermek isteyen markalar için hedefleme yapmayı bir o kadar kolay hale dönüştürmüştür. Geleneksel medyanın aksine sadece bu hedefleme deki kişilere ulaşıldığı için bu hem maliyet hem zaman tasarrufu demektir, fakat geleneksel medyada reklam veren bir şirket hedefleme olarak en fazla TV kanalı, reklam saati, TV programı hedeflemesini reyting sonuçları ışığında yapabilir.

  • Ayırdığınız reklam bütçesi ile doğru hedef kitlesine ulaşabilir:

Sosyal medyada maliyet geleneksel medyaya göre daha düşüktür. Bu da aslında çok daha küçük bütçelerle reklam vermek istediğiniz doğru kişilere reklamlarınızı göstermeye imkan sağlıyor. Geleneksel medyada ise durum böyle değildir. Maliyeti daha yüksek olmakla birlikte, verilen reklam doğru hedef kitleye ulaşmayabilir veya doğru hedef kitlenin önüne hiç çıkmayabilir. Buna en iyi örnek televizyon reklamlarıdır.

  • Kolayca değiştirilebilir ve düzenlenebilir:

Geleneksel medyada bir haber oluşturulduktan sonra değiştirilemez ancak, ertesi gün düzeltmesi yayınlanabilir. Fakat durum sosyal medyada böyle değildir. Sosyal medyada anlık güncelleme ve değişimler yapabilmeniz söz konusu. Bu sayede olası hataların önüne daha hızlı ve extra maliyet kullanmadan geçilebilir.

  • Anında Güncellenebilir:

Sosyal medya hızla gelişimini sürdürmektedir ve kendine yeni özellikler katarak çok hızlı yayılmaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube, Pinterest, Instagram gibi platformlar aracılığıyla insanlar, dünya çapında iletişim ve etkileşim halindedir. Sosyal medya, kullanıcılarına herhangi bir sınırlama koymadığı herkesin söz hakkı olduğu bir platform olduğundan doğru kullanıldığında güçlü ve etkili bir konuma sahiptir. Geleneksel medyanın ise bu kadar hızlı değişime ayak uydurması, maalesef mümkün değildir.

Teklif Talep Formu

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği; kişisel verilerinizi girmeden önce aşağıdaki Aydınlatma Metnini okuyunuz.

Kişisel verilerimin bilgilendirme metninde belirtilen amaçlarla işlenmesine ve aktarılmasını ayrıca Softech Teknoloji ve Danışmanlık'ın tüm kampanyalarından haberdar olmak için elektronik ileti gönderilmesini kabul ederim.

İletişim formu doldurarak tarafımıza göndermiş olduğunuz kişisel verileriniz Softech Teknoloji ve Danışmanlık tarafından iletişim ve reklam faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi ve haklarınızı içeren aydınlatma metnine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KVKK Aydınlatma Metni